Telefonsko naročanje na 031-647-815
Ultrazvok srca
Ultrazvočni pregled srca je neinvaziven, neškodljiv in neboleč.
Med pregledom opazujemo delovanje srca v živo. Ultrazvočna preiskava je ena najpomembnejših preiskav za odkrivanje in spremljanje srčnih bolezni. Omogoča natančen prikaz srčnih struktur in njihovih funkcij. Poleg prikaza srčnih struktur nam ultrazvočna preiskava z doplersko metodo omogoča tudi prikaz gibanja krvi v srčnih votlinah in žilah.
Z ultrazvočnim pregledom lahko ugotovimo:
- velikost in obliko srčnih votlin in velikih žil,
- kako delujeta levi in desni prekat (raztezanje, krčenje),
- kako teče kri znotraj srčnih votlin in v velikih žilah,
- kakšne so zaklopke in kako delujejo,
- stanje perikarda,
- tvorbe v srčnih votlinah (krvni strdki, tumorji),
- napačne povezave med srčnimi votlinami (prirojene, pridobljene).
Priprava na pregled
Za ultrazvočno preiskavo srca niso potrebne predpriprave. Pred preiskavo preiskovanec normalno pije in je. Če jemlje zdravila, jih vzame kot običajno, razen v primeru ko zdravnik odredi drugače. Zaželeno je, da ve katera zdravila jemlje in v kakšnih odmerkih in da s seboj prinese vso dokumentacijo o predhodnih pregledih srca. Pred preiskavo je treba razgaliti prsni koš, zato naj bo oblačilo tako, da lahko zgornji del zlahka slečemo.
Med preiskavo leži preiskovanec na levem boku, levo roko pa ima pod glavo. Včasih mora med preiskavo zadržati dih ali se napeti.
Trajanje preiskave je odvisno od zapletenosti sprememb na srcu in preglednosti tkiv. Lahko traja od 20-30 minut.
UZ vratnih arterij
Ultrazvočni pregled je osnovna presejalna preiskava za odkrivanje zgodnjih in napredovalih aterosklerotičnih sprememb na stenah vratnih arterij. Najpogostejše in najpomembnejše so take spremembe na glavni sprednji vratni arteriji (karotidni arteriji), še posebej na njenem razcepišču. Napredovale zožitve karotidnih arterij motijo prekrvavitev možganov in so pomemben vzrok možganske kapi. Poleg ugotavljanja sprememb na stenah in v svetlinah arterij nam sodobni ultrazvočni aparati omogočajo merjenje hitrosti pretoka krvi v krvnih žilah.
Aterosklerotične spremembe je pomembno odkriti zgodaj, še preden se pojavijo klinični znaki te bolezni, saj lahko napredovanje ustavimo s preventivnimi ukrepi in z zdravili.
Indikacije za UZ preiskavo vratnih arterij
- Nestabilnost, omotice, vrtoglavice
- Akutna nevrološka prizadetost
- Šumi in glavoboli
- Spremljanje rezultatov operativnih in radioloških posegov na ožilju
- Predoperativna priprava pred posegi na srcu
- Ocena stanja pri pacientih z dejavniki tveganja za aterosklerozo
- Spremljanje rezultatov terapije z zdravili
- Ugotavljanje znakov zgodnje ateroskleroze
Priprava na pregled
Za ultrazvočni pregled žil predpriprava ni potrebna.
Preiskovanec med pregledom leži na hrbtu z nekoliko dvignjenim vzglavjem in odpetim ovratnikom.
Preiskava traja 20-30 minut.
UZ ven nog
Z ultrazvokom lahko ocenjujemo stanje globokih in povrhnjih ven nog. Opredelimo lahko stanja oz. razloge, ki povzročajo otekanje in bolečine v nogah. Pogosta bolezen je kronično vensko popuščanje, ki se kaže v obliki krčnih žil, oteklih gležnjev in goleni, sprememb na koži, krčev v mišicah, pri težjih oblikah pa tudi kot golenja razjeda.
Z ultrazvokom najprej pogledamo globoke vene nog in ugotavljamo njihovo prehodnost. Ugotovimo lahko, če so v globokih venah prisotni krvni strdki. Slabo prehodne vene po preboleli venski trombozi lahko privedejo do kroničnega venskega popuščanja. Ultrazvočni pregled povrhnjih ven je potreben, če se odločamo za zdravljenje (npr. operacijo varic). Preiskava nam natančno pokaže povratni tok v površinskih venah.
Priprava na pregled
Za ultrazvočni pregled ven spodnjih okončin predpriprava ni potrebna.
Pri pregledovanju globokih ven preiskovanec leži na mizi. Površinske vene pregledujemo stoje.
Če pregledujemo obe spodnji okončini, preiskava traja približno 30 minut.